Foto: autor článku | V Spoločnosti slovenských velikánov sú pri každej príležitosti zvyknutí na výmenu skúseností a analýzu dosahovaných výsledkov pri smerovaní svojich aktivít. Dôkazom toho je i snímka z 10. augusta toho roku v príjemnom prostredí horského hotela Partizán na Jankovom vŕšku. Na snímke zľava do prava vidíme debatovať v dobrej nálade Pavla Škultétyho, Evu Kondelovú, Pavla Madu a Igora Hrčku.
V sobotu 10. augusta tohto roku rokovalo vedenie Spoločnosti slovenských velikánov, rozšírené o aktívnych členov tejto dobrovoľnej organizácie z oblasti IIi. sektora. V historicky, na vysokej úrovni hlavne fotodokumentáciou, približovanej činnosti prieniku myšlienok Alexandra Dubčeka, M.R. Štefánika a Ľudovíta Štúra v priestoroch hotela Partizán sa prítomní z úst prezidenta Spoločnosti slovenských velikánov (SSV) JUDr. Jozefa Škultétyho najskôr podrobnejšie dozvedeli o pozitívnych prienikoch tejto organizácie na medzinárodnom poli prostredníctvom vlastných nenahraditeľných aktivít, aby neskôr detailne, veľmi podrobne rozobrali blížiace sa oslavy 80. výročia SNP, tiež 8. ročníka osláv Dňa slovenských velikánov a Slovanov na Jakovom vŕšku, ktoré sa uskutočnia dňa 29. augusta v čase od 12.00 do 21. 00 hod.
Dnes aj priemerne vzdelaný človek vie, že Jankov vŕšok sa nachádza v katastri obce Uhrovec vo výške 533 m. nad morom. V priebehu 2. svetovej vojny tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku pod vedením plukovníka Teodora Pólu. Pri pohľadoch súčasných návštevníkov Jankovho vŕška napríklad na jeden z partizánskych bunkrov sa majú možnosť dozvedieť i to, že 13. februára 1945 tam nacisti zaživa upálili sedem zranených partizánov. Smutné vety o partizánskom pôsobení, vety o hrdinoch SNP, ktoré sa opakujú vo všetkých oficiálnych zdrojoch. Ale takmer nič viac.
SSV ponúka tak domácemu návštevníkovi Jankovho vŕška, ale i zahraničiu už roky oveľa viac. Napríklad aj prostredníctvom putovnej výstavy: Alexander Dubček – humanista, demokrat Európan. Organizátori pozvali všetkých, ktorí si vážia, vedia a verejne chcú prejaviť úctu tým, čo položili svoje životy za našu slobodu. Nebudú medzi nimi chýbať ani členovia folklórnych skupín, konkrétne Šurianky vedenej Evou Kondelovou, Kaliny vedenej Miroslavom Humeníkom, Úľančanky vedenej Antonom Zrebným, Komjackých mládencov , ktorých vedie Ľudovít Galbavý, s Rastislavskou konopou sa prítomnému publiku predstaví aj vedúca – Mária Ferusová, Ondrochovskú partičku bude kormidlovať Alena Banášová, mimochodom je aj riadnou členkou SSV a FS Chryzovčanka zo Zlatých Moraviec príde so svojim vedúcim Viliamom Tonkovičom.
„ Nič nemôžeme nechať na náhodu. Vážili sme si a vážime každého nášho návštevníka, oceňujeme ochotu, aktivity a profesionalitu našich partnerov pri organizovaní osláv Dňa slovenských velikánov a Slovanov, z Archívu Vojvodina zo Srbska a zo Spolku Srbov pôsobiacich na Slovensku. Hlásia sa nám aj dobrovoľní nadšenci podporujúci aktivity SSV tak u nás doma ako i zo zahraničia. Len pre informáciu, zo zahraničia najmä tých, ktorí prejavujú a preferujú naše aktivity v Nemecku, Srbsku, Taliansku a aj Českej republike“ povedal okrem iného účastníkom organizačného štábu prezident SSV JUDr. Jozef Škultéty. Samozrejme, nezabudol ani na tých najaktívnejších podnikateľov či starostov zo Slovenskej republiky. Vôbec nie je pre tých, ktorí dôverne poznajú hodnotové prednosti SSV, informácia prekvapujúca. Mimochodom, zo zahraničia nebudú medzi účastníkmi osláv chýbať ani insitní umelci zo srbskej Padiny – Pavol Povolný a pani Kotvašová.
Moderovanie celého programu zverili Jozefovi Mazárovi, známemu publicistovi a autorovi desiatok zaujímavých kníh z histórie, ale aj autorovi medailónov na tému Malí veľkí velikáni, ktorí nechýbajú ani v slovensko – anglickej mutácii napísanej a vydanej knižne pod názvom: Alexander Dubček prostredníctvom zahraničných politikov a osobností. Kniha, ktorej bol architektom prezident Spoločnosti slovenských velikánov JUDr. Jozef Škultéty , opustila tlačiareň 8. decembra 2021 aby sa operatívne dostala k čitateľom nie len v Slovenskej republike, ale aj v Nemecku, Srbsku, Českej republike a ako sa nám podarilo overiť, už sa objavila v rukách čitateľov v Rakúsku ba aj v Maďarsku.