František Kmeť – Veľkí malí velikáni

Životné príbehy Františka Kmeťa sú podrobne popísané v internetovom magazíne www.sportlandia.sk. Zisky mnohých medailových umiestnení a víťazstiev sú skryté nielen za ziskom 2 titulov majstra Európy veteránov v jazde do vrchu, v kategórii historických vozidiel. František Kmeť bol majstrom Slovenska v rokoch 1981- 1984 kedy povyhrával vo svojej kategórii preteky na Pezinskej Babe, Jankovom Vŕšku, v Štemberku EcceHomo, zvíťazil aj na Dobšinskom kopci, v Ostrej Lúke, vyhral tiež Ožďanské serpentíny, ba víťazne pokoril aj Jahodnú. Nikdy si pritom nepotrpel, aby o ňom médiá prinášali oslavné traktáty. V tom čase pracoval ako garážmajster a vodič Generálneho riaditeľstva Slovcepa v Banskej Bystrici a tak sa výsledky tohto veľkého malého velikána motoristického športu uchovali aj zásluhou archívu vtedajšej redakcie odvetvových novín Slovcepa.